Men's Giant Slalom World Championships Results

Features
Avatar:
Author:
Publish date:
Social count:
0
Features

St. Anton, Austria Feb. 8, 2001(AP)-

1. Michael Von Gruenigen, Switzerland, 2:23.80 (1:10.94-1:12.86).

2. Kjetil-Andre Aamodt, Norway, 2:24.15 (1:10.58-1:13.57).

3. Frederic Covili, France, 2:24.18 (1:11.06-1:13.12).

4. Hermann Maier, Austria, 2:24.19 (1:10.94-1:13.25).

5. Massimiliano Blardone, Italy, 2:24.64 (1:11.83-1:12.81).

6. Heinz Schilchegger, Austria, 2:24.75 (1:11.51-1:13.24).

7. Lasse Kjus, Norway, 2:25.01 (1:11.99-1:13.02)

8. Paul Accola, Switzerland, 2:25.24 (1:11.59-1:13.65).

9. Marco Buechel, Liechtenstein, 2:25.36 (1:11.14-1:14.22).

10. Sami Uotila, Finland, 2:25.42 (1:11.69-1:13.73).

11. Joel Chenal, France, 2:25.47 (1:11.38-1:14.09).

12. Christoph Gruber, Austria, 2:25.65 (1:10.79-1:14.86).

13. Alessandro Roberto, Italy, 2:25.70 (1:10.91-1:14.79).

14. Urs Kaelin, Switzerland, 2:26.42 (1:12.14-1:14.81).

15. Mitja Kunc, Slovenia, 2:27.24 (1:12.43-1:14.81).

16. Lasse Paulsen, Norway, 2:27.66 (1:12.49-1:15.17).

(tie) Didier Cuche, Switzerland, 2:27.66 (1:12.56-1:15.10).

18. Jernej Koblar, Slovenia, 2:27.72 (1:12.44-1:15.28).

19. Daron Rahlves, United States, 2:27.82 (1:12.07-1:15.75).

20. Davide Simoncelli, Italy, 2:27.85 (1:12.57-1:15.28).

21. Uros Pavlovcic, Slovenia, 2:28.84 (1:12.95-1:15.89).

22. Jernej Rebersak, Slovenia, 2:29.77 (1:13.18-1:16.59).

23. Casey Puckett, United States, 2:32.44 (1:14.88-1:17.56).

24. AJ Bear, Auustralia, 2:32.97 (1:14.35-1:18.62).

25. Stanley Hayer, Czech Republic, 2:33.48 (1:15.40-1:18.08).

26. Ondrej Bank, Czech Republic, 2:33.50 (1:14.97-1:18.53).

27. Borek Zakouril, Czech Republic, 2:34.56 (1:16.39-1:18.17).

28. Craig Branch, Australia, 2:37.23 (1:16.03-1:21.20).

29. Bradley Wall, Australia, 2:37.40 (1:15.80-1:21.60).

30. Jeroen Van den Bogaert, Belgium, 2:37.42 (1:16.64-1:20.78).

31. Angel Pumpalov, Bulgaria, 2:38.00 (1:16.41-1:21.59).

32. Hur Seung-wook, South Korea, 2:39.07 (1:18.02-1:21.05).

33. Byon Jong-moon, South Korea, 2:39.76 (1:17.66-1:22.10).

34. Todd Haywood, New Zealand, 2:40.99 (1:18.53-1:22.46).

35. Alexander Heath, South Africa, 2:44.30 (1:20.06-1:24.24).

36. Yri Strisik, Ukraine, 2:47.04 (1:22.22-1:24.82).

37. Paul Schwarzacher-Joyce, Ireland, 2:51.67 (1:25.25-1:26.42).

38. Robert Makharashvili, Georgia, 2:54.50 (1:25.81-1:28.69).

39. Theodoros Christodoulou, Cyprus, 2:56.71 (1:25.36-1:31.35).

40. Aleksandr Kolotilin, Uzbekistan, 2:59.06 (1:28.32-1:30.74).

41. Thomas Foley, Ireland, 3:00.28 (1:29.23-1:31.05).

42. Arsen Haroutiunian, Armenia, 3:02.38 (1:30.13-1:32.25).

43. Igor Borisov, Kyrgyzstan, 3:06.88 (1:33.05-1:33.83).

44. Luc Fraiture, Luxembourg, 3:09.31 (1:33.40-1:35.91).

45. Gregory Speck, Luxembourg, 3:09.74 (1:35.04-1:34.70).

46. Samir Azzimani, Morocco, 4:09.36 (1:43.31-2:02.40).

47,.Alfredo Rego, Guatemala, 4:12.03 (2:07.39-2:04.64).

DNF First Run _ Erik Schlopy, United States; Vincent Millet, France; Patrick Holzer, Italy; Bjarne Solbakken, Norway; Jeff Piccard, France; Charlie Bergendahl, Sweden; Achim Vogt, Leichtenstein; markus Ganahl, Liechtenstein; Cristian Javier Simari Birkner, Argentina; Bjoergvin Bjoergvinsson, Iceland; Martin Lampert, Liechtenstein; Rogier Oosterbann, Netherlands; Vassilis Dimitriadis, Greece; Johann Haraldsson, Iceland; Johnny Albertsen, Denmark;Michael Dickson, Australia; Ivan Heimschild, Slovakia; Michal Rajcan, Slovakia; Maros Hudik, Slovakia; Dejan Panovski, Macedonia; Mirza Nezirovic, Bosnia Herzegovina; Kamil Urumbaev, Uzbekistan; Tengiz Bakradze, Georgia; Amar Gorcic, Bosnia Herzegovina; Nedzad Mirojevic, Bosnia-Herzegovina; Eyal Last, Israel; Igor Kalikin, Kyrgyzstan; Erkan Yesilova, Turkey; Alexander Trelevski; Kyrgyzstan; Hubertus Von Hohenlohe, Mexico.

DQ First Run _ George Salame, Lebanon; Cuneyt Inanc, Turkey; Sare Hamit, Turkey; Yavuz Kiyici, Turkey; Pai Win-jak, Taiiwan.

DNF Second Run _ Jean-Philippe Roy, Canada; Benjamin Raich, Austria; Kenneth Sivertsen, Norway; Thomas Grandi, Canada; Kalle Palander, Finland; Florian Eckert, Germany; Andrej Filischkin, Russia; Enis Becirbecovic, Bosnia Herzegovina; Pavel Chestokov, Russia; Petr Zahrobsky, Czech Republic; Ivars Ciaguns, Latvia; Marko Djordjevic, Yugoslavia; Stefan Georgiev, Bulgaria; Kostas Starkas, Greece; Peter Vincze, Hungary; Vigen Harutyunyan, Armenia; Seryan Haroutyunian, Armenia;

DQ Second Run _ Danil Anisimov, Kazakhstan; Bashar Huneidi, Kuwait.

Copyright (c) 2000 The Associated Press