Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Gear

Men's Giant Slalom World Championships Results

Features

Get full access to Outside Learn, our online education hub featuring in-depth fitness, nutrition, and adventure courses and more than 2,000 instructional videos when you sign up for Outside+ Sign up for Outside+ today.

St. Anton, Austria Feb. 8, 2001(AP)-

1. Michael Von Gruenigen, Switzerland, 2:23.80 (1:10.94-1:12.86).

2. Kjetil-Andre Aamodt, Norway, 2:24.15 (1:10.58-1:13.57).

3. Frederic Covili, France, 2:24.18 (1:11.06-1:13.12).

4. Hermann Maier, Austria, 2:24.19 (1:10.94-1:13.25).

5. Massimiliano Blardone, Italy, 2:24.64 (1:11.83-1:12.81).

6. Heinz Schilchegger, Austria, 2:24.75 (1:11.51-1:13.24).

7. Lasse Kjus, Norway, 2:25.01 (1:11.99-1:13.02)

8. Paul Accola, Switzerland, 2:25.24 (1:11.59-1:13.65).

9. Marco Buechel, Liechtenstein, 2:25.36 (1:11.14-1:14.22).

10. Sami Uotila, Finland, 2:25.42 (1:11.69-1:13.73).

11. Joel Chenal, France, 2:25.47 (1:11.38-1:14.09).

12. Christoph Gruber, Austria, 2:25.65 (1:10.79-1:14.86).

13. Alessandro Roberto, Italy, 2:25.70 (1:10.91-1:14.79).

14. Urs Kaelin, Switzerland, 2:26.42 (1:12.14-1:14.81).

15. Mitja Kunc, Slovenia, 2:27.24 (1:12.43-1:14.81).

16. Lasse Paulsen, Norway, 2:27.66 (1:12.49-1:15.17).

(tie) Didier Cuche, Switzerland, 2:27.66 (1:12.56-1:15.10).

18. Jernej Koblar, Slovenia, 2:27.72 (1:12.44-1:15.28).

19. Daron Rahlves, United States, 2:27.82 (1:12.07-1:15.75).

20. Davide Simoncelli, Italy, 2:27.85 (1:12.57-1:15.28).

21. Uros Pavlovcic, Slovenia, 2:28.84 (1:12.95-1:15.89).

22. Jernej Rebersak, Slovenia, 2:29.77 (1:13.18-1:16.59).

23. Casey Puckett, United States, 2:32.44 (1:14.88-1:17.56).

24. AJ Bear, Auustralia, 2:32.97 (1:14.35-1:18.62).

25. Stanley Hayer, Czech Republic, 2:33.48 (1:15.40-1:18.08).

26. Ondrej Bank, Czech Republic, 2:33.50 (1:14.97-1:18.53).

27. Borek Zakouril, Czech Republic, 2:34.56 (1:16.39-1:18.17).

28. Craig Branch, Australia, 2:37.23 (1:16.03-1:21.20).

29. Bradley Wall, Australia, 2:37.40 (1:15.80-1:21.60).

30. Jeroen Van den Bogaert, Belgium, 2:37.42 (1:16.64-1:20.78).

31. Angel Pumpalov, Bulgaria, 2:38.00 (1:16.41-1:21.59).

32. Hur Seung-wook, South Korea, 2:39.07 (1:18.02-1:21.05).

33. Byon Jong-moon, South Korea, 2:39.76 (1:17.66-1:22.10).

34. Todd Haywood, New Zealand, 2:40.99 (1:18.53-1:22.46).

35. Alexander Heath, South Africa, 2:44.30 (1:20.06-1:24.24).

36. Yri Strisik, Ukraine, 2:47.04 (1:22.22-1:24.82).

37. Paul Schwarzacher-Joyce, Ireland, 2:51.67 (1:25.25-1:26.42).

38. Robert Makharashvili, Georgia, 2:54.50 (1:25.81-1:28.69).

39. Theodoros Christodoulou, Cyprus, 2:56.71 (1:25.36-1:31.35).

40. Aleksandr Kolotilin, Uzbekistan, 2:59.06 (1:28.32-1:30.74).

41. Thomas Foley, Ireland, 3:00.28 (1:29.23-1:31.05).

42. Arsen Haroutiunian, Armenia, 3:02.38 (1:30.13-1:32.25).

43. Igor Borisov, Kyrgyzstan, 3:06.88 (1:33.05-1:33.83).

44. Luc Fraiture, Luxembourg, 3:09.31 (1:33.40-1:35.91).

45. Gregory Speck, Luxembourg, 3:09.74 (1:35.04-1:34.70).

46. Samir Azzimani, Morocco, 4:09.36 (1:43.31-2:02.40).

47,.Alfredo Rego, Guatemala, 4:12.03 (2:07.39-2:04.64).

DNF First Run _ Erik Schlopy, United States; Vincent Millet, France; Patrick Holzer, Italy; Bjarne Solbakken, Norway; Jeff Piccard, France; Charlie Bergendahl, Sweden; Achim Vogt, Leichtenstein; markus Ganahl, Liechtenstein; Cristian Javier Simari Birkner, Argentina; Bjoergvin Bjoergvinsson, Iceland; Martin Lampert, Liechtenstein; Rogier Oosterbann, Netherlands; Vassilis Dimitriadis, Greece; Johann Haraldsson, Iceland; Johnny Albertsen, Denmark;Michael Dickson, Australia; Ivan Heimschild, Slovakia; Michal Rajcan, Slovakia; Maros Hudik, Slovakia; Dejan Panovski, Macedonia; Mirza Nezirovic, Bosnia Herzegovina; Kamil Urumbaev, Uzbekistan; Tengiz Bakradze, Georgia; Amar Gorcic, Bosnia Herzegovina; Nedzad Mirojevic, Bosnia-Herzegovina; Eyal Last, Israel; Igor Kalikin, Kyrgyzstan; Erkan Yesilova, Turkey; Alexander Trelevski; Kyrgyzstan; Hubertus Von Hohenlohe, Mexico.

DQ First Run _ George Salame, Lebanon; Cuneyt Inanc, Turkey; Sare Hamit, Turkey; Yavuz Kiyici, Turkey; Pai Win-jak, Taiiwan.

DNF Second Run _ Jean-Philippe Roy, Canada; Benjamin Raich, Austria; Kenneth Sivertsen, Norway; Thomas Grandi, Canada; Kalle Palander, Finland; Florian Eckert, Germany; Andrej Filischkin, Russia; Enis Becirbecovic, Bosnia Herzegovina; Pavel Chestokov, Russia; Petr Zahrobsky, Czech Republic; Ivars Ciaguns, Latvia; Marko Djordjevic, Yugoslavia; Stefan Georgiev, Bulgaria; Kostas Starkas, Greece; Peter Vincze, Hungary; Vigen Harutyunyan, Armenia; Seryan Haroutyunian, Armenia;

DQ Second Run _ Danil Anisimov, Kazakhstan; Bashar Huneidi, Kuwait.

Copyright (c) 2000 The Associated Press